Odpočinek

03.12.2022

Odpočinek

Odpočinek je základní potřeba člověka. Při kvalitním odpočinku se krásně regeneruje naše tělo, pro které je odpočinek absolutně nezbytný. Pokud odpočinek chybí, začne dříve či později něco v našem životě selhávat, pravděpodobně my.

Odpočívání může mít pro každého úplně jiný význam. Samozřejmě když se řekne odpočívání, napadne mě postel s teplou peřinou a spánek. Ale spánek může být neklidný, jen takový lehký, nebo naopak plný snů, či se nám v hlavě stále dokola motají nějaké myšlenky a člověk si při spánku úplně odpočinout nemusí.

Odpočívat tedy potřebuje naše tělo, ale odpočívat potřebuje i naše mysl. Když je naše mysl klidná, a čistá, dovolí našemu tělu fyzicky odpočívat. Nebo - když je naše tělo nadmíru unavené fyzicky, mysl nemá již možnost fyzickému odpočinku bránit.

Naše mysl ale často není klidná a čistá. A naše tělo často není nadmíru fyzicky unavené. Z toho plyne, že odpočinek je někdy v podstatě nemožný. Mysl nám jede na plné obrátky, kdy přebírá zážitky z celého dne, v tom horším případě i z daleké minulosti, a tělo není moc fyzicky unavené, tedy fyzická únava nepřeváží tu psychickou. Je to takový začarovaný kruh. Pak ráno vstáváme po lehkém spánku, a ráno nám mysl jen otevřeme oči jede opět na plné obrátky, a pokračuje tam, kde v pozdní noci skončila.

Co z toho plyne? Vidím minimálně 2 řešení.

  • Vyčistit svou mysl a uspořádat si myšlenky
  • Začít sportovat, či provozovat jinou fyzicky, ale i nefyzicky náročnou aktivitu, což má hned dvojí efekt

Jak si vyčistit svou mysl a uspořádat myšlenky

Je třeba říci, že to je práce. Když se řekne slovo práce, hned se mnoha lidem spustí alarm, a zapne se tlačítko - ODPOR. Je to ale jiný druh práce, je to práce PRO SEBE. Myšlenky se dělí na ty, které v nás vyvolávají pocity negativní, nebo pocity pozitivní. Pak máme myšlenky, které nás nechávají chladnými. Ty ale neřešíme - myšlenky, o kterých stále přemítáme mají vždy bud negativní nebo pozitivní náboj. My jako lidé - máme schopnost si své myšlenky vybírat. Nevím, odkud se vlastně myšlenky berou, nebo kdo nám je posílá - na to mám svou teorii, a to by bylo na dlouho - každopádně, ať už to víme, nebo nevíme, KAŽDÝ tuto schopnost máme. Je několik způsobů, jak si vypěstovat návyk na vybírání správných myšlenek a na ovládání své mysli. Většinou má každý jinou cestu, každý na to přijde v jinou dobu, a využije jiný způsob. Miluji to téma - Myšlenky, zkoumám je, a zkouším různé věci, co se s nimi dá dělat a měnit.

Začít sportovat, či provozovat jinou fyzicky nebo nefyzicky náročnou aktivitu

Zde je opět třeba říci, že to je práce. A pozor, také otázka vůle. I když tomu tak nemusí být, možná jen na počátku. Po nějaké době, pokud jsme zvolili tu správnou aktivitu zjistíme, že vůle není třeba a prací se to nazývat již nedá. To, o čem mluvím je stav, který je nyní moderní nazývat flow. Je to aktivita, při které nevnímáme čas, a naše myšlenky nemají šanci na jakékoliv rušení. Například, hra na hudební nástroj, (který je dobře zvolený a dotyčného baví) je naprosto ideální relaxace. Soustředění se na hru a na správný sled hudby nedává šanci přemýšlet o ničem jiném, a navíc mysl zaměstnává natolik, že jede na plné obrátky. Nemusí to být ale jen hudební nástroj, může to být běhání, keramika, pečení, zahradničení, čtení, prostě mnoho činností, a krásné na tom je, že každého baví něco jiného a proto není možné říct co je správně. Správně je prostě ta činnost, při které i když na vás někdo bude mluvit nezvednete hlavu a nenecháte se vyrušit, činnost, kterou máte rádi, při které nevnímáte čas. A zde se dostáváme ke dvojímu efektu. Takto pravidelně provozovaná činnost nejen čistí naši mysl, ale dokonce naše tělo při takových činnostech může být pozitivně nabíjeno, a přesto je tělo fyzicky unaveno.

Ať tak, či tak, ideální je samozřejmě spojení obou možností. Bohužel ale žijeme v době, kdy nikdo nemá čas. Slyším to všude a pořád. Nemám čas, musím tohle a támhle.

Ale, kdo víme, kolik času nám tu ještě zbývá? A to je další krásný dar, který člověk má - může si vybírat, jak svůj čas tady na Zemi stráví, a v jakém stavu, či kvalitně, s čistou myslí, odpočinutým zdravým tělem a při činnosti, která ho naplňuje, anebo - to druhé - a .......to psát nebudu, nechci o tom vůbec přemýšlet, brrr. :-D 

Samozřejmě nemluvím o celé společnosti, jsou lidé, kteří jsou spokojení a šťastní, zdraví, hlavně odpočinutí.