Zázrak jménem BAMBUCKÉ MÁSLO

04.01.2023

Co je bambucké máslo? Bambucké máslo je tuk extrahovaný ze semen stromu máslovníku afrického z čeledi zapotovitých, který roste převážně v subsaharské Africe v pásu savan. Stromy, kvetoucí od ledna do března, dosahují výšky 12-20 metrů. Květy jsou seskupeny do okolíku, plody jsou bobule se vzhledem velkých švestek.

V Africe je máslovník posvátným stromem.


Kdo mě zná osobně, ví, že mám hodně citlivou pleť a v některých těžších obdobích života se mi objevuje atopický exém.

V poslední době exém hodně ustoupil, zřejmě i změnou na jiných frontách, ale hodně velkou zásluhu vidím v kosmetice, kterou jsem začala používat. Jsem moc ráda, že jsem mohla udělat změnu v tomto odvětví, protože celý život mohu používat jen modrou indulonu. ale zdá, že i ta mi přestala vyhovovat.

Již v minulosti jsem si dělala svoje bylinkové mastě. Protože ale byly hodně mastné - dělala jsem bud ze sádla, nebo z vazelíny, zkoušela jsem i krémy, ale ty jsou na výrobu složitější.  Pak jsem objevila bambucké máslo - z něho jsou mastě báječné, výroba jednoduchá. A tak jsem si začala vyrábět své "krémy" z bylinek a bambuckého másla. Nějaké jsem rozdala, a bum, najednou žádné nebyly. :-) Ani čas na výrobu nového krému jsem neměla, a tak jsem zase začala používat modrou indulonu. Trochu mě šokovala její cena, a tak jsem po vymazání již novou nekoupila a.... namazala jsem se jen čistým bambuckým máslem bez bylinkové přísady. 

No a to byl opravdu dobrý krok. Není totiž třeba bambucké máslo nijak upravovat. Naopak jsem zjistila, že ve stavu, kdy není tepelně upravováno mu zůstanou jeho výživné látky.  Pokožka je po něm krásně vláčná, nevypadá mastně a je taková celistvá. Prostě bájo. 

Bambucké máslo je k dispozici u nás v našem obchůdku, objednávám ho od Karla Hádka. Cena za půllitrové (obr) balení je 450 Kč, je opravdu velké, dá se uložit do lednice a odebírat po malých kouskách, a vydrží opravdu dlouho. Máslo je bez vůně a dá se i vyšlehat s jakýmkoliv éterickým olejem, aby jste si vytvořili ideální složení pro Vás. Dá se prostě krásně kouzlit.

Co bambucké máslo obsahuje?

Bambucké máslo ve formě, která se používá v kosmetice, má nažloutlou, béžovou či až našedlou barvu s charakteristickou jemně oříškovou vůní. V jeho složení nalezneme zejména triglyceridy s největším zastoupením kyseliny olejové (40-55 %) a kyseliny stearové (35-45 %). V menší míře (méně než 1 %) také obsahuje kyselinu palmitovou, kyselinu linoleovou či arachidovou. Dalšími velmi důležitými prvky bambuckého másla jsou vitamíny A, D, F a především vitamín E. Díky velkému obsahu těchto nenasycených mastných kyselin a vitamínů je bambucké máslo přímo kosmetickým pokladem pro vaši pokožku.

1. Vyživuje, chrání a je vhodný pro všechny typy pleti

Bambucké máslo je díky vysokému obsahu prospěšných látek vhodné pro všechny typy pleti, ať se jedná o suchou, citlivou, mastnou či normální pokožku. Možná se ptáte, jak je to možné. Každá pleť má samozřejmě své specifické požadavky, ale co je pro každou pleť stejně potřebné, je výživa a ochrana. Denně dáváme naši pleti pěkně zabrat - působí na ni sluneční paprsky, v chladných obdobích mráz, používáme make-up a také nás ovlivňuje stres z každodenního života. Bambucké máslo poskytne pleti potřebnou výživu a uzamkne v ní přirozenou vlhkost. I když se vám může zdát, že má bambucké máslo mastnější konzistenci, je vhodné i pro mastnou a problematickou pleť, jelikož nemastí a neucpává póry. Lidé s problematickou pletí se sklonem k akné jej oceňují také kvůli jeho schopnosti vyhladit drobné jizvičky po akné.

TIP! Zvláště prospěšné je bambucké máslo v zimních měsících. Pleť dostává v tomto období pořádně zabrat, a to zejména kvůli mrazu a přechodům z tepla do zimy. Tyto jevy dokáží pokožku pořádně vysušit a dochází tím k nepříjemným projevům jako je červenání pleti, pnutí či šupinatění. Bambucké máslo dodá pleti potřebnou výživu a zanechá ji dlouhou dobu krásně zvláčněnou.

2. Zvláčňuje a hydratuje do hloubky

Biochemické vlastnosti bambuckého másla dokážou napodobit hydratační vlastnost mazových žláz pleti, pomáhají obnovovat kožní bariéru i upravovat správné pH pokožky. Bambucké máslo má velmi dobrý promašťující efekt, výborně váže vodu a zároveň se rychle vstřebává do pleti. Je skvělým pomocníkem při ekzémech a velmi suché pokožce. Díky obsahu nenasycených mastných kyselin dokáže potřebnou hydrataci udržet dlouhodobě.

3. Ochrana proti slunečnímu záření

Bambucké máslo má přirozený ochranný faktor SPF 3-4. Pro každodenní pracovní shon či procházky ve městě nebo v přírodě dokáže pleť proti slunečním paprskům ochránit. V případě vystavení pleti přímému slunci v létě či na jaře je doporučováno tuto ochranu pleti zvýšit.

Věděli jste? Bambuckým máslem chrání africké ženy své děti před slunečními paprsky již od miminka. Jejich pokožka snese daleko více, proto je pro ně bambucké máslo v tomto směru dostatečný ochránce.

4. Anti-age účinek proti stárnutí pokožky

Bambucké máslo zpomaluje stárnutí pokožky a pomáhá s regenerací tkáňových buněk díky vysokému obsahu antioxidantů a nenasycených mastných kyselin. Mezi přírodní antioxidanty patří vitamíny A a E, které pomáhají v boji proti vráskám a podporují pružnost pokožky, tím že stimulují tvorbu a obnovu kolagenu.

5. Působí na pleť hojivě a protizánětlivě

Bambucké máslo je tradičně ceněno pro své hojivé a protizánětlivé účinky. Obsahuje již zmíněné mastné kyseliny, které dokážou podpořit hojení poškozené kožní bariéry, tím zmírňovat projevy ekzémů, kožní dermatitidy, lupénky či dalších kožních nemocí.

Doporučováno je i při prevenci a léčbě akné. Zmírňuje projevy způsobené se vzniklým akné, jako je zarudnutí a zjizvení pleti díky obsahu vitamínu A. Tento vitamín napomáhá k jemnému odloučení odumřelých kožních buněk z pleti. Šetrným odstraněním těchto kožních buněk se snižuje riziko zanesení kožních pórů a vzniku tzv. komedonů.


Tak ať jsme krásní!

Martina